DIETA A PROBLEMY ZE SKÓRĄ. Poradnik

Dietetyk JOANNA CARBOL

Większość z nas nie jest do końca zadowolona z kondycji i wyglądu swojej skóry. To nie ulega wątpliwości. Wśród najczęściej występujących problemów skórnych prym wiedzie cera sucha, wręcz odwodniona, o niezdrowym, ziemistym wyglądzie. Dość powszechną przypadłością jest również skóra przetłuszczająca się i zanieczyszczona, ze skłonnością do powstawania zaskórników i różnego rodzaju wyprysków. Równie często występują problemy z kruchymi naczynkami (z dużą skłonnością do pękania) i nieestetyczny rumień skórny.

Dietetyk JOANNA CARBOL. FOT. ARCHIWUM DOMOWE

We wszystkich tych przypadkach sięgamy po specjalistyczne, często drogie kosmetyki, które jednak nie zawsze dają zadowalające, wyraźne efekty. Tymczasem czynnikiem, który w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania epidermy w dobrej kondycji jest bez wątpienia odpowiednio zbilansowana dieta, dopasowana do indywidualnych potrzeb skóry. Przyjrzyjmy się zatem zawartości naszych talerzy! Czy dostarczamy skórze wszelkie niezbędne składniki odżywcze?

Zbilansowana dieta może naprawdę poprawić stan cery, bez względu na to, z jakimi problemami skórnymi się zmagamy. Dlatego zdecydowanie warto zmodyfikować swój jadłospis, aby móc cieszyć się piękną i promienną cerą. FOT. PEXELS.COM

UKOJENIE DLA SKÓRY SUCHEJ. W przypadku epidermy suchej niezmiernie ważne jest systematyczne nawadnianie jej od wewnątrz. Podstawą jest codzienne wypijanie minimum dwóch litrów wody lub innych wysokiej jakości napojów – zielonej herbaty czy też świeżo tłoczonych soków. Posiadaczki skóry suchej często skarżą się na nieprzyjemne uczucie ściągnięcia epidermy, powracające problemy suchych skórek i utratę elastyczności cery. Aby skutecznie uporać się z tymi problemami, należy zadbać o odpowiednią podaż cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6 w naszym codziennym jadłospisie. Składniki te pomagają utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia w głębokich warstwach epidermy i chronią ją przed nadmierną utratą wilgoci. Kwasy omega-3 i omega-6 znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach morskich (łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk), a także w orzechach i nierafinowanych olejach roślinnych.

Kolejną bolączką posiadaczek cery suchej i odwodnionej jest jej szybsze starzenie się oraz widoczna utrata jędrności. Aby skutecznie przeciwdziałać przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek, bruzd i tzw. kurzych łapek, warto zaprzyjaźnić się z naturalnymi antyoksydantami, które aktywnie zwalczają wolne rodniki, hamując procesy starzenia się komórek. Do najsilniejszych antyoksydantów pochodzenia naturalnego należą witaminy A, C i E. Witaminę A w formie silnie działającego retinolu znaleźć możemy w marchewce, wątróbce i żółtkach jajek, zaś witaminy E – zwanej witaminą młodości – szukać należy w olejach roślinnych, na przykład lnianym czy też rzepakowym, w pestkach dyni i słonecznika, a także w orzechach. Z kolei kwas askorbinowy, czyli wszystkim nam dobrze znana witamina C, znajduje się głównie w świeżych owocach i warzywach – cytrusach, czarnej porzeczce, truskawkach, aceroli, papryce, pomidorach, natce pietruszki oraz warzywach z rodziny kapustnych, takich jak brokuły, jarmuż czy brukselka.

Czynnikiem, który w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania skóry w dobrej kondycji jest bez wątpienia odpowiednio zbilansowana dieta. Przyjrzyjmy się zatem zawartości naszych talerzy. FOT. ARC MATERIAŁY PRASOWE

OCZYSZCZENIE CERY TŁUSTEJ. Podstawą prawidłowej diety w przypadku występowania cery tłustej i zanieczyszczonej jest wykluczenie z jadłospisu produktów, które w znaczący sposób przyczyniają się do pogorszenia stanu epidermy oraz nasilają występowanie wszelkiego rodzaju wyprysków. Przede wszystkim należy unikać fast foodów, słodyczy, słonych przekąsek, czerwonego mięsa i pełnotłustych przetworów mlecznych. Dzięki wyeliminowaniu tych często mocno przetworzonych pokarmów, będących źródłem konserwantów i nasyconych tłuszczy, można znacząco zredukować wydzielanie sebum i poprawić ogólny wygląd skóry. Warto jednocześnie zadbać o odpowiednią podaż dobroczynnych składników, takich jak antybakteryjny cynk, normalizujący przetłuszczanie się skóry selen oraz matującą cerę miedź. Źródłem tych minerałów są takie produkty spożywcze, jak pełnoziarniste pieczywo, orzechy, pestki dyni i słonecznika, sezam, podroby, tuńczyk, owoce morza czy brązowy ryż. Jadłospis w przypadku cery tłustej powinien również być bogaty w błonnik pokarmowy, który usprawniając naturalną perystaltykę jelit – wspomaga oczyszczanie się organizmu z toksyn, które bezpośrednio wpływają na tworzenie się nieestetycznych zaskórników i wyprysków.

Zastanów się, co dla twojej cery będzie lepsze: zakup drogich kosmrtyków czy staranna kontrola dobrze zbilansowanej diety? FOT. ARC MATERIAŁY PRASOWE

WZMOCNIENIE CERY NACZYNKOWEJ. Kruche naczynka i skłonność do powstawania rumienia to częsty problem skórny, z którym walczyć można przy pomocy odpowiedniej diety. Fenomenalne rezultaty można uzyskać, rezygnując z produktów podrażniających skórę i zaogniających naczynka (alkohol, ostre przyprawy, mocna kawa i herbata). Jednocześnie warto wzbogacić dietę w produkty bogate w witaminę K, która przyczynia się wzmocnienia naczynek od wewnątrz i hamuje ich pękanie. Witaminę tę znajdziemy w zielonych warzywach i owocach, przede wszystkim w brokułach, szpinaku, awokado i zielonej sałacie. Niezwykle cenione ze względu na pozytywne oddziaływanie na cerę naczynkową są flawonoidy roślinne, takie jak rutyna czy hesperydyna. Bogatym źródłem flawonoidów roślinnych są zioła i kwiaty – czarny bez, dziurawiec, mięta pieprzowa, podbiał. Oprócz tego składniki te można znaleźć w kaszy gryczanej i owocach – cytrusach, porzeczkach, aronii czy jeżynach. W tych owocach znajdziemy też spore ilości witaminy C, która również poprawia stan cery naczynkowej.

Zbilansowana dieta może naprawdę fenomenalnie poprawić stan cery, bez względu na to, z jakimi problemami skórnymi się zmagamy. Dlatego zdecydowanie warto zmodyfikować swój jadłospis, aby móc cieszyć się piękną i promienną cerą.

Gabinety Dietetyczne Bonne Santé, mgr inż. Joanna Carbol, bielsko-biala@bonne-sante.pl, tel. 579 010 153, Cicha 2 Bielsko Biała, Wyzwolenia 491 Buczkowice, www.bonne-sante.pl.

#współpraca

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress