Firmy rodzinne w Ustroniu

1

 

Przedstawiciele Fundacji Firmy Rodzinne trafili niedawno do Ustronia, gdzie działa jedna z najstarszych i największych firm rodzinnych w Polsce. Dyskutowali, wymieniali doświadczenia, zwiedzili fabrykę Mokate, obejrzeli pokaz baristy i zapoznali się z tajnikami produkcji herbat.

Mokate od lat kontynuuje tradycje firmy rodzinnej, usilnie zabiegając o to, aby wartości w niej tkwiące, takie jak poszanowanie pracy, rzetelność i uczciwość zachować w strukturach korporacyjnych – mówiła organizatorka spotkania, Sylwia Mokrysz z zarządu Mokate SA. – Nasze spotkanie było udane. Cieszę się, że tyle firm rodzinnych działa prężnie i z zaangażowaniem i że tylu ich reprezentantów zdecydowało się nas odwiedzić – dodała.

Wzorem dla Polski w rozwoju rodzinnego biznesu powinny być Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zbudowali swą potęgę gospodarczą właśnie na bazie firm rodzinnych, o czym niedawno napisał we wstępie do jednego z rozdziałów raportu „Polacy o firmach rodzinnych” Peter May, szef FBN Deutschland, największej globalnej organizacji zrzeszającej rodziny prowadzące firmy.

Zdaniem Sylwii Mokrysz, firmy rodzinne są bardziej oszczędne, ostrożniej się zadłużają, dywersyfikują działalność i z reguły mają większy udział eksportu w całkowitej sprzedaży niż typowe, nierodzinne firmy. – Dzięki temu tworzą zrównoważony, stabilny model biznesowy, odporny na zjawiska kryzysowe – podkreśliła. Przedsiębiorstwa rodzinne stanowią 60% wszystkich działających w UE. W Polsce działa ponad 1,5 mln takich firm. – Powoli firmy rodzinne stają się jednym z filarów gospodarki, wypracowując znaczącą część dochodu narodowego. Są także kluczem do rozwiązania problemu emerytur i bezrobocia. To duża grupa gospodarcza, która tworzy wiele miejsc pracy i ma ogromną siłę. Jestem przekonana, że ten pozytywny trend będzie się pogłębiał, z korzyścią dla gospodarki, jak i firm i ludzi w nich pracujących – oceniła Teresa Mokrysz, właścicielka grupy firm Mokate.

Początki Mokate sięgają roku 1900, kiedy członkowie rodziny Mokryszów stali się właścicielami sklepu kolonialnego w Dobrej na Zaolziu. Obecnie grupa Mokate składa się z 8 przedsiębiorstw działających w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, eksportujących swoje produkty do ponad 60 krajów.

Czytaj także: www.styl.pl/magazyn/w-swiecie-kobiet/news-szlak-herbaciany-sylwii-mokrysz,nId,1501476

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress