JAK ODPOWIEDZIEĆ NA OFERTĘ PRACY?

Każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu będzie szukał nowej pracy. Ofert pracy obecnie szukamy najczęściej w internecie (na przykład na stronach takich jak www.aplikuj.pl). To ogromne ułatwienie w porównaniu z czasami, gdy ogłoszeń o pracę szukało się tylko w gazetach.

To, co w trakcie poszukiwania pracy jest dużym ułatwieniem (czyli internet), w przypadku wysyłania odpowiedzi na ogłoszenia może być sporym utrudnieniem. A to z powodu… prostoty tej czynności. Cóż bowiem trudnego w wysłaniu e-maila? Ano to, że łatwość przygotowania odpowiedzi w formie elektronicznej prowokuje nas do… niestaranności. I to zarówno biorąc pod uwagę treść, jak i formę naszej aplikacji.

1. Przede wszystkim aplikacja o pracę powinna odpowiadać na potrzeby ewentualnego pracodawcy. Aby się zorientować w jego oczekiwaniach, należy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać ofertę pracy. Na tej podstawie przygotowujemy własną odpowiedź – czy to list motywacyjny, czy CV (curriculum vitae, czyli życiorys zawodowy). W zależności od tego, czego potencjalny pracodawca sobie życzy. Warto również skorzystać z mechanizmów wbudowanych w stronę, na której znaleźliśmy ogłoszenie o procy, jak na przykład na przywołanym wcześniej portalu www.aplikuj.pl.

2. W naszych materiałach piszemy tylko prawdę. To oczywiste. Warto jednak podkreślić, że z chęcią i łatwością nauczymy się nowych umiejętności – o ile oczywiście pracodawca będzie tego od nas wymagał. Koniecznie należy uzasadnić to jakimś przykładem. Napiszmy zatem o swoim hobby, o ile ma ono związek z przyszłą pracą.

3. Jeżeli wysyłamy do ewentualnego pracodawcy jedynie CV jako załącznik, to wpiszmy w treści maila formułkę grzecznościową, zaczynając od zwrotu Dzień dobry i kończąc na grzecznościowej formule Z poważaniem. W treści napiszmy, że nasze CV wysyłamy w załączniku i liczymy na to, że spełni ono oczekiwania pracodawcy. Starajmy się utrzymywać w treści jak najbardziej oficjalny styl. Załączniki podpisujmy, zatem na przykład CV Jan Kowalski.

4. Wysyłając swoje CV lub portfolio, starajmy się ograniczyć ich wielkość. Wprawdzie w dzisiejszych czasach szerokopasmowy internet to reguła, ale dobry zwyczaj wymaga, aby załączniki nie przekraczały kilku megabajtów. Jeżeli pracodawca wymaga obszernego portfolio, można skorzystać z usług sieciowych (wysyłając mu zdjęcia na przykład przez nośnik WeTransfer). A najlepiej – odesłać adresata linkiem do naszej strony internetowej, o ile ją mamy.

5. Pamiętajmy, aby załączniki były plikami, które otworzą się na każdym komputerze, nawet starym PC w dziale kadr. Stosujmy zatem pliki w formacie .pdf i .jpg. Raczej unikajmy plików tekstowych Microsoft Office, Open Office, prezentacji Power Point czy Keynote. Mogą się nie otworzyć na starszym systemie lub otworzyć z błędami. Chyba że w treści ogłoszenia wyraźnie zostało zaznaczone, że odbiorca oczekuje od nas pliku z rozszerzeniem .doc. Ale również wtedy postarajmy się zapisać naszą pracę w jak najstarszej wersji Microsoft Office (i sprawdźmy koniecznie po zapisaniu, czy nic się „nie posypało”, czyli nie uszkodziło na przykład w trakcie zapisywania fontów ze znakami diakrytycznymi ą, ę, ś ć itd.).

6. Załączmy do CV nasze zdjęcie. Postarajmy się, aby zdjęcie było adekwatne do rodzaju pracy, o jaką aplikujemy. Aby zrobić takie zdjęcie, warto iść do profesjonalnego fotografa, pamiętając o odpowiednim stroju. Nie powinny to być zdjęcia z Facebooka, z wakacji pod palmami!

7. Nasz mail z aplikacją wyślijmy z adresu, który brzmi, zwyczajnie, normalnie, bardziej oficjalnie. Jeżeli takiego nie mamy, lepiej załóżmy nowy, na przykład według wzoru: imię.nazwisko@gmail.com.

8. Jeżeli otrzymamy odpowiedź z prośbą o spotkanie, koniecznie pojedźmy na nie. Potwierdźmy naszą obecność w odpowiedzi na otrzymanego e-maila.

9. Przygotujmy się odpowiednio do rozmowy. Poszukajmy informacji o firmie, do której zostaliśmy zaproszeni. Na przykład na portalu www.aplikuj.pl znajdziemy zakładkę „Polecani pracodawcy”. Znajdziemy w niej konkretne informacje o pracodawcy. Warto również poszukać w internecie wiadomości o sukcesach firmy, jej planach rozwojowych czy aktualnych projektach.

10. Przygotujmy się do ewentualnych negocjacji na temat wynagrodzenia. Warto przejrzeć w tym celu portale zawierające przykłady wynagrodzeń na danym stanowisku. Zastanówmy się, czy będziemy w stanie pracować na zmiany, czy jesteśmy skłonni do przeprowadzki do innego oddziału firmy, czy będziemy mógli zostać po godzinach w razie potrzeby itp.

I na koniec najważniejsze: UŚMIECHNIJ SIĘ, MOŻE WŁAŚNIE TRAFIŁEŚ NA SWOJĄ WYMARZONĄ PRACĘ!

Napisano w Aktualności

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress