JAK PRZYGOTOWAĆ CV I LIST MOTYWACYJNY

Jak przygotować dobre CV (curriculum vitae) i list motywacyjny? Poszukiwania wymarzonej pracy mogą nam znacznie ułatwić dobrze napisane dokumenty: Życiorys zawodowy, czyli CV, i list motywacyjny. Przeczytajcie uważnie nasz PORADNIK.

Twoje CV i twój list motywacyjny powinny wygrać w konkurencji z innymi.

PAMIĘTAJMY, że to w pewnym sensie reklama naszej osoby, a nie jedynie proste formularze do wypełnienia. Przygotowanie porywającego CV i listu motywacyjnego nie jest łatwe. Nie wszyscy są bowiem copywriterami (autorami tekstów i sloganów reklamowych) czy mistrzami pióra. Poniżej przedstawimy kilka rad, które ułatwią napisanie dobrego CV i listu motywacyjnego. Ważne jest, żeby dokumenty te zawierały wszystko to, co jest istotne dla potencjalnego pracodawcy. Nie bez znaczenia jest również forma tych dokumentów – wszak jak cię widzą, tak cię piszą. Jednak najważniejsze jest to, by czytający nasze pisma od razu poczuł, że jesteśmy tymi jedynymi, najlepszymi kandydatami na pracowników.

NA POCZĄTEK powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze umiejętności i osiągnięcia. Przygotujmy pełną listę ukończonych szkół, kursów, szkoleń itp. wraz z datami ich ukończenia. Przeanalizujmy każdy przedmiot, każdy ukończony kurs i odpowiedzmy sobie na pytanie: co dzięki nim potrafimy. Wypiszmy to w postaci listy umiejętności.

Spisz starannie listę swoich umiejętności i kompetencji.

ZASTANÓWMY SIĘ również, czy dzięki naszemu hobby lub w kontekście obowiązków, jakie wykonujemy w życiu codziennym nabyliśmy jakieś umiejętności. Na przykład zakładanie trawników (o ile naszym hobby jest ogród), czy sprawna jazda samochodem – jeżeli codziennie odwozimy dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne. Spiszmy te umiejętności w postaci listy. Właśnie stworzyliśmy bazę, z której będziemy czerpać, tworząc CV na różne stanowiska. Teraz warto się zastanowić się, co tak naprawdę chcemy robić, jakiej pracy szukamy. To pytanie powinny przede wszystkim zadać sobie osoby, które właśnie zostały zwolnione lub szukają zajęcia po dłuższej przerwie. Czy spisując listę naszych umiejętności, napotkaliśmy na taką, którą chcielibyśmy wykorzystać w nowej pracy zawodowej? Może to właśnie zakładanie trawników? Jeżeli to nas naprawdę „kręci”, może warto ugruntować te umiejętności na kursie czy w szkole zawodowej dla dorosłych?

GDY JUŻ WIEMY, co naprawdę chcemy robić, szukamy ofert. Teraz jest to bardzo proste, mamy internet, a w nim wiele dobrych serwisów oferujących pracę, na przykład www.aplikuj.pl. Porozglądajmy się w naszym bezpośrednim otoczeniu, może w pobliżu ma siedzibę odpowiadający nam pracodawca? Nawet jeżeli obecnie nie szuka pracowników, złóżmy u niego nasze CV. Może wkrótce będzie ich szukał? Do naszej dyspozycji są również Powiatowe Urzędy Pracy.

PO WYBRANIU OFERT pracy powinniśmy je dokładnie przeanalizować i odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekuje od nas pracodawca? Wypiszmy to w punktach, o ile w ofercie pracy tego nie ma. Teraz porównajmy oczekiwania pracodawcy z naszymi listami umiejętności i kompetencji. Zaznaczmy te, które odpowiadają wprost oczekiwaniom pracodawcy. Czasami warto wymienić również inne nasze umiejętności, o ile podkreślają cechy, które mogą być przydatne w naszej nowej pracy. Pamiętajmy, że obecnie pracodawcy oprócz fachowej wiedzy wymagają od kandydatów elastyczności, cenią sobie pracowników pozytywnie nastawionych do pracy, lojalnych, uczciwych, efektywnych, obowiązkowych i systematycznych.

TERAZ PRZYGOTUJMY CV. Nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. W sieci możemy znaleźć wiele wzorów, dostępne są kreatory CV, wiemy również, co chcemy do niego wpisać – mamy przecież przygotowaną listę naszych kompetencji i umiejętności. Ważna rzecz! Nie przekraczajmy formatu kartki A4, użyjmy czytelnej czcionki i postarajmy się o odpowiednią formę, czyli staranny, czytelny wygląd CV.

Poprawne CV powinno zawierać:

 • dane osobowe i zdjęcie,
 • podsumowanie tego, co umieścimy w dalszej części (2-3 zdania, w których napiszmy, dlaczego to Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko),
 • doświadczenie zawodowe (wykaz firm, w których pracowaliśmy wraz ze stanowiskami, obowiązkami i sukcesami),
 • wykształcenie, umiejętności (wraz z informacjami na temat ewentualnych kursów, znajomość języków obcych), zainteresowania
 • na końcu musi się znaleźć klauzula o ochronie danych osobowych.

JEŻELI PRACODAWCA WYMAGA listu motywacyjnego, koniecznie go przygotujmy. Powinien wizualnie komponować się z CV, nie przekraczajmy 1 strony A4. List motywacyjny uzupełnia CV.

Elementy konieczne:

 • do kogo kierujemy list (prezes firmy, kierownik działu),
 • zwrot grzecznościowy (Szanowny Panie, Szanowna Pani)
 • informacja o tym, na jakie stanowisko aplikujemy
 • uzasadnienie chęci pracy na danym stanowisku i w danej firmie wraz z argumentami, jakie za tym przemawiają; korzyści, jakie odniesie firma, jeżeli zatrudni właśnie nas
 • w zakończeniu wyrażamy nadzieję na dalszy ciąg kontaktów. Zwrot grzecznościowy (Z poważaniem, Z wyrazami szacunku),
 • własnoręczny podpis,
 • na samym końcu konieczna klauzula o ochronie danych osobowych.
Masz pracę! GRATULACJE! Zdjęcia: Pexels.com.
Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress