MASZ PROBLEM Z CHRAPANIEM?

chrapanie (1)

Masz problem z chrapaniem? Kluczem trafna diagnoza!

W grupie 30-latków problem ten dotyczy 20 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet. Powyżej 60 roku życia to już odpowiednio 60 proc. i 40 proc. Źródeł chrapania, bo o nim mowa, jest wiele, a leczyć je można na równie wiele sposobów. Kluczem do wyboru właściwego rozwiązania jest dokładna diagnoza – znacznie tańsza niż chociażby operacyjne leczenie problemu.

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważnym problemem może być chrapanie. I nie chodzi tylko o zdrowie, ale przede wszystkim o zaburzony komfort życia osoby z takim problemem oraz jej najbliższego otoczenia. Chrapanie bardzo silnie wpływa bowiem na relacje z partnerem i często odbija się również na jakości związku – powoduje zmęczenie i senność w ciągu dnia, częste bóle głowy, zmniejsza odporność na stres, obniża libido.

Choć powszechna zdaje się być opinia, że chrapanie skutecznie można wyleczyć jedynie za pomocą zabiegu, specjaliści przekonują, że jest inaczej.

Oczywiście robimy zabiegi chirurgiczne przy użyciu między innymi implantów PILLAR, to jednak zawsze powtarzamy pacjentom, że pierwszym i kluczowym krokiem na drodze do wyleczenia jest dokładna diagnostyka, na przykład poprzez badanie polisomnograficzne, które – co ważne – wielokrotnie wyklucza potrzebę wykonywania zabiegu – mówi lek. Jarosław Stankowski, dyrektor Szpitala św. Łukasza w Bielsku-Białej. – Często jest tak, że wystarczy zmiana trybu życia i diety. Jednak tego, czy rzeczywiście tak jest, dowiemy się po przeprowadzeniu odpowiedniego badania – dodaje.

Warto zauważyć, że koszt badania polisomnograficznego jest około trzykrotnie niższy niż cena zabiegu. Na czym polega badanie?

– Diagnostykę wykonuje się w nocy podczas snu. Pomiaru poszczególnych parametrów życiowych dokonuje specjalistyczna aparatura. Następnie, na podstawie wyników, oceniane jest nasilenie i konsekwencje bezdechów sennych i chrapania. Potem wspólnie z lekarzem laryngologiem wybierana jest optymalna terapia – mówi specjalista ze Szpitala św. Łukasza. Badania polisomnograficzne wykonywane są przez różne placówki medyczne zarówno w trybie komercyjnym, jak i płatnym przez publicznego płatnika [NFZ].

W tym drugim przypadku termin badania – często odległy – musi być indywidualnie ustalany w danej placówce.

Czym w ogóle jest chrapanie? Odpowiadają za nie drgania wiotkich części gardła, przede wszystkim podniebienia miękkiego i języczka umiejscowionego na tylnym brzegu podniebienia miękkiego. Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła i podniebienia miękkiego, a cieśń gardła zwęża się. Powietrze, zamiast przedostawać się swobodnie do płuc, przeciska się, wirując i jednocześnie wprawiając elementy gardła w drgania. Właśnie te drgania słyszymy i to one popularnie nazywane są chrapaniem.

maxresdefault

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress