SPOTKANIE Z EWĄ KASSALĄ I HATSZEPSUT

O Kleopatrze słyszeli wszyscy, o Nefretete – prawie wszyscy. A czy znacie potężną Hatszepsut? Właśnie mamy doskonałą okazję, żeby ją bliżej poznać, a naprawdę warto. W Empiku Silesia w Katowicach w poniedziałek 8 stycznia odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Ewą Kassalą, połączone z oficjalną, premierową prezentacją jej najnowszej, porywającej opowieści o najpotężniejszej władczyni Egiptu. Według informacji Wydawnictwa Sonia Draga, książka „Hatszepsut” ukazała się na rynku 10 stycznia 2018 roku.

Wprost trudno uwierzyć – postać Hatszepsut przyciągnęła do Empiku tłumy. No, szczerze powiedziawszy, może nie tyle jej, co autorki, ponieważ Ewa Kassala, a właściwie Dorota Stasikowska-Woźniak, pisząca (także w magazynie Lady’s Club) pod rodowym nazwiskiem, jest powszechnie znana, nie tylko na Śląsku. Wśród uczestników wieczoru dostrzegliśmy więc wiele świetnych nazwisk. Byli między innymi znakomity socjolog prof. Krzysztof Łęcki, prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Aleksander Sieroń ze Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, Maria Zawała z regionalnego portalu Silesion.pl, założonego przez Kamila Durczoka, dr Ewa Piaskowska – wieloletnia rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, dr Anna Dobrowolska, a także Basia Pająk, Joanna Skorek-Kopcik, Beata Twardowska, Jolanta Kopiec, Joanna Karzełek, Jerzy Woźniak – mąż autorki, Mikołaj Woźniak – jej syn, eksperci i specjaliści z wielu dziedzin (służący Ewie Kassali pomocą i konsultacjami w trakcie pisania), wolontariusze i wolontariuszki prowadzonego przez Dorotę Stasikowską-Woźniak stowarzyszenia Dress for Success Poland, dziennikarze Telewizji Sfera i magazynu Lady’s Club.

„Hatszepsut” to już trzecia z egipskich powieści Ewy Kassali. Po „Żądzach Kleopatry” i „Boskiej Nefretete” (przetłumaczonych także na angielski i hiszpański, dostępnych między innymi na Amazonie, zatem na całym świecie) teraz możemy przeczytać 413-stronicową historię najpotężniejszej władczyni starożytnego świata i dzieje jednego z największych romansów na przestrzeni wieków, tragicznie zresztą zakończonego. Bo czy można pogodzić zakazaną miłość z lojalnością i powinnościami wobec dynastii? Autorka wprowadziła nas w fascynujący świat kapłanów Amona i kapłanek Hathor, mistycznych rytuałów i potężnej magii. Przyglądamy się budowie świątyni Hatszepsut i największych na świecie obelisków, bierzemy udział w wyprawach handlowych i wojnach, razem z bohaterami powieści przeżywamy ich radości i kryzysy, poznajemy bogów sprzed 3500 lat. Funkcjonujemy w świecie wspierających się, niezwykle silnych kobiet, powiązanych ponadczasowymi więzami. Wszystkie postacie występujące w powieści są autentyczne, a fakty zaprezentowane w książce były konsultowane przez autorkę z egiptologami i ekspertami z całego świata.

W czasie fascynującego spotkania można było przedpremierowo zdobyć „Hatszepsut”, a także dedykację i autograf autorki. Trylogię egipską Ewy Kassali, jedyną taką na świecie, wieńczy w tym roku nadzwyczajna opowieść o żonie, matce, kapłance, mistrzyni strategii politycznych, doskonale funkcjonującej w świecie męskich reguł gry, silnej, a równocześnie wrażliwej i pełnej ideałów mądrej kobiecie. Przez egiptologów nazywanej pierwszą feministką w historii. Poznajemy drogę, którą przeszła, nim założyła męski strój, przypięła rytualną sztuczną brodę i została samodzielnie rządzącym potężnym faraonem. Pod rządami Hatszepsut Egipt stał się potęgą.

Ewa Kassala to nie tylko pisarka, ale także kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, autoprezentacji i kreowania wizerunku. Część książek („Portret kobiety wieku zatracenia”, „Jak być nowoczesną damą”, „Savoir-vivre przy stole”, „Poradnik nowoczesnej czarownicy”, „W sukience do sukcesu”, „Mandragora”) wydała pod prawdziwym nazwiskiem Dorota Stasikowska-Woźniak. Kto nie był na spotkaniu, niech żałuje, ponieważ Ewa Kassala poleciała już na kilka miesięcy na Daleki Wschód, gdzie będzie pisać, jak zapowiedziała, kolejną książkę o kolejnej fascynującej kobiecie z zamierzchłej epoki – królowej Sabie. Już nie możemy się doczekać.

STANISŁAW BUBIN, ZDJĘCIA © MAGAZYN LADY’S CLUB

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress