Na rynku pojawiło się paliwo, które pali się niemal idealnie i jest całkowicie bezpieczne dla środowiska. Nazywa się Varmo i jest węglem stworzonym przez Polski Koks SA. Stworzonym – ponieważ powstaje w Zakładzie Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych.
3 lutego w kopalni Krupiński w Suszcu ruszyła linia produkcyjna ekologicznego paliwa. To pierwsza taka inwestycja w Polsce, kosztowała ok. 20 mln zł. Prawie połowę kosztów wsparł preferencyjną pożyczką Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zakład powstał w ramach programu badawczo-rozwojowego „Czyste powietrze dla Śląska”, którego uczestnikami są: Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Przyjazne środowisku brykiety gwarantują ogromną redukcję toksyn i pyłów. Paliwo nowej generacji nadaje się do spalania zarówno w kotłach z automatycznym podawaniem, jak i komorowych. Produkowane jest z kopalnianych odpadów – flotokoncentratu, który do tej pory trafiał na hałdy lub do sprzedaży jako muł najgorszej jakości. Naukowcy i górnicy opracowali metodę mieszania flotokoncentratu z odpadami przemysłu drzewnego, a także technologię suszenia. To jedyny węgiel suszony w Polsce. Dzięki temu brykiety spalają się rewelacyjnie, a do powietrza trafia o 90% mniej pyłów i prawie 100% mniej tlenków węgla i rakotwórczego benzo-α-pirenu.
Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, powiedziała, że instalacja do produkcji ekologicznych brykietów to dowód na to, że nowocześnie rozumiana ekologia staje się kołem zamachowym dla innowacyjnej gospodarki. – Nowy zakład wskazuje kierunki rozwoju technologii przemysłowych, które mogą stać się bezpieczne dla środowiska i opłacalne dla użytkowników.
Jarosław Zagórowski, prezes JSW, dodał, że otwarcie zakładu to ważny argument w dyskusji o przyszłości węgla. – Staramy się, żeby on nie został usunięty z gospodarki, zabiegając równocześnie o ochronę środowiska.
Linia w Suszcu będzie produkowała rocznie ok. 60 tys. ton ekowęgla. W przyszłości w strukturach JSW powstaną kolejne takie zakłady.
Pelet węglowy Varmo
→ do kotłów z automatycznym podawaniem paliwa
→ do kotłów komorowych (zasypowych)
→ dostępny w workach o masie 25 kg
→ alternatywne rozwiązanie dla ekogroszku
→ dla gospodarki komunalnej i gospodarstw domowych
→ stabilna i wysoka jakość, eliminująca smog i metale ciężkie
→ jedyne paliwo węglowe poddawane procesowi suszenia
→ znak bezpieczeństwa ekologicznego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu
→ opakowania z kapturem z folii stretch-hood chroniące przed wilgocią
→ redukcja emisji NO2 o 58%, pyłu o 94%, CO o 99,37%, benzo-α-pirenu o 99,46%
→ kalkulator energooszczędności na stronie www.varmo.com.pl
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach