TAJEMNICZA ŚMIERĆ NA DNIE MORZA W POBLIŻU EDYNBURGA. Recenzja

STANISŁAW BUBIN

Prowadząca śledztwo inspektorka Kate Rafiq ustaliła, że niejaki Peter Stewart znalazł dziewczynki przy Przystani Granton w Edynburgu. Obie miały wtedy dwanaście lat i pojawiły się znikąd. Nie chciały powiedzieć, skąd się wzięły, podały jedynie swoje imiona: El jak Ellice i Cat jak Catriona. Nikt nie zgłosił ich zaginięcia, nikt ich nie szukał, chociaż obie miały na rękach obrażenia wskazujące na fizyczną napaść, a sweterek jednej z nich był poplamiony krwią. Ich imiona nie figurowały jednak w żadnym spisie. Po prostu jakby nigdy wcześnie nie istniały…

Carole Johnstone, Lustrzana Kraina, Zysk i S-ka Wydawnictwo (www.zysk.com.pl), Poznań 2022. Tłumaczenie Agnieszka Brodzik. Stron 432.

Tak powinna rozpocząć się dobra, intrygująca powieść kryminalna, ale „Lustrzana Kraina” Carole Johnstone jest bardzo dobrym kryminałem, toteż zaczyna się dwadzieścia lat później, od momentu, kiedy El i Cat są już dorosłe i właśnie jedna z nich, Ellice MacAuley, zaginęła bez śladu. Po prostu wypłynęła jachtem na morze i przepadła. Służby ratownicze nie odkryły na Morzu Północnym ani jej zwłok, ani łodzi. W czasie tej tragedii jej siostra Catriona od dawna mieszkała w Los Angeles w Kalifornii i zajmowała się dziennikarstwem lifestylowym. Siostry nie utrzymywały ze sobą kontaktu, lecz wypadek na morzu zmusił Cat do przyjazdu do Szkocji, do okazałego, neogotyckiego domu przy Westeryk Road w Edynburgu, w którym dorastała z Ellice. Teraz Cat musi odtworzyć w pamięci wszystko to, o czym tak bardzo chciała zapomnieć. Musi, bo to jest warunek odnalezienia siostry bliźniaczki. Tylko ona wierzy – ba! – ona jedna wie na pewno, że siostra wciąż żyje, chociaż policja, służby ratunkowe, dziennikarze i znajomi z sąsiedztwa, nawet mąż El, przystojny Ross, całkowicie stracili nadzieję na odszukanie kobiety żywej bądź martwej.

Catriona, przesłuchiwana przez policjantkę Rafiq, wyznała, dlaczego musiała opuścić Edynburg i wyjechać do Ameryki, jak najdalej od siostry. Obie po pojawieniu się znikąd na Przystani Granton trafiły do opieki społecznej i zostały rozdzielone po różnych rodzinach i miejscowościach. Ponownie spotkały się po osiągnięciu pełnoletności. Wtedy zaczęły rywalizować o Rossa. Wygrała El, oznajmiając któregoś dnia, że bierze z nim ślub i że Ross chce odkupić ich rodzinny dom przy Westeryk Road. To wtedy Cat powiedziała: „Przecież nawet go nie chcesz. Wiem o tym. Wzięłaś go tylko dlatego, że ja go chcę. Bo go kocham”. Pokłóciły się o mężczyznę jak nigdy wcześniej i zniecierpliwiona Cat oznajmiła, że wyjedzie do Ameryki. Na zawsze. Akurat przeczytała w „Los Angeles Times”, że w jakimś college’u mają dobry program stażowy. El kiwnęła głową, że dobrze zrobi, a Cat dodała, że już nigdy więcej nie wróci do Szkocji. Wtedy Cat dobiła ją stwierdzeniem, wyrażonym z całkowitą odrazą, że cieszy się, bo już nigdy nie będzie musiała o niej myśleć i nie jest to dla niej takie straszne, gdyż nienawidzi jej. I odeszła, nie oglądając się za siebie.

Problem w tym, że pokłóciły się bliźniaczki jednojajowe. Bliźniaczki zwykle mają tę okrutną świadomość, że bez tej drugiej nigdy nie są całe, choćby wyjechały na najdalszy koniec świata, i że same nigdy nie przetrwają. Rozstawały się więc na zawsze, tkwiąc w przekonaniu, że słowa mogą ranić, ale uczucia pozostaną niezmienne. Będą się kochać aż do śmierci. I będą wiedzieć, poczują to, gdy śmierć zbliży się do którejś z nich. I będą się szukać, póki się nie odnajdą…

W dzieciństwie El i Cat wymyśliły sobie Lustrzaną Krainę – mroczne miejsce w spiżarni, zamieszkiwane przez piratów, czarownice i klaunów. Cat rzadko wspominała w Kalifornii o rodzinnym domu i o tym, że El zamieszkała tam ponownie ze swoim mężem. Niechętnie mówiła o posępnej kamienicy, w której tyle wydarzyło się w dzieciństwie obu sióstr. Jednak kiedy El zaginęła w morzu, w tajemniczych okolicznościach, Cat wróciła do starego domu i do ciemnych zakamarków, o których nawet Ross nie wiedział. Ross, do którego znowu coś zaczęła odczuwać, mimo tragicznej nieobecności El. Podświadomie czuła, że rozwiązanie tajemnic z przeszłości doprowadzi ją do siostry. Zwłaszcza że ktoś zaczął pozostawiać w Lustrzanej Krainie wskazówki, które miały ją doprowadzić do miejsca poznania całej prawdy. O niej, o jej siostrze, rodzicach i Rossie. Kto podrzucał te trudne do rozszyfrowania wskazówki? Kto pisał kredą hasła na ścianie i wsuwał koperty z zagadkami pod drzwi? Kto wysyłał z iPhone’a do Cat maile z anonimowej skrzynki „john.smith120594@gmail.com”? Pewnego dnia prywatne śledztwo Cat zderzyło się ze śledztwem policyjnym. Po tygodniach poszukiwań w trudno dostępnej zatoce w pobliżu Edynburga ekipie płetwonurków udało się odkryć zatopiony jacht, a w nim rozkładające się ciało kobiety. Ślady na burcie i pokładzie oraz przy maszcie wskazywały wyraźnie, że łódź ktoś celowo zatopił i że kobieta w kajucie mogła paść ofiarą morderstwa. Sytuacja się zmieniła. Pojawiły się pytania, kto odniósłby największą korzyść z zabicia El? Dlaczego Ross okłamał policję, twierdząc, że nie opuścił sesji naukowej w chwili tragedii, gdy tymczasem pojawił się świadek, że wyjechał z Londynu dzień wcześniej? Śledztwo zmieniło kwalifikację, podejrzenia padły na męża El. Policja była przekonana, że wkrótce wszystko będzie jasne, bo przecież odnalazła zwłoki Ellice MacAuley. Okazało się wkrótce, że do finału wciąż było daleko – Cat zaprzeczała oczywistym faktom, że to jej siostra, a Ross zapewniał o swojej niewinności… Kto więc zabił? I kogo?

Na zdjęciu Carole Johnstone, autorka „Lustrzanej Krainy”. FOT. JULIE BROADFOOT

„Lustrzana Kraina” (tytuł oryg. „Mirrorland”, 432 strony) to mroczny i świetnie napisany thriller o miłości i zdradzie, odkupieniu, zemście i mocy wyobraźni. Finał książki jest niezwykły, obezwładniający – zaskoczy każdego! Autorka, Carole Johnstone, pochodząca z Lenarkshire i mieszkająca obecnie na pięknej farmie w zachodniej Szkocji, znakomicie skonstruowała swoją powieść. Natchnienie, jak stwierdziła, zaczerpnęła z głębin morza i dzikich szkockich wysp. „Lustrzaną Krainą” zachwycił się sam mistrz grozy Stephen King: „To mroczna i błyskotliwa, pięknie opowiedziana i napisana z zegarmistrzowską precyzją książka”. Potwierdzam, absolutny bestseller! Psychologiczny hit!

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 3 egzemplarze thrillera Carole Johnstone „Lustrzana Kraina”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy pierwsi odpowiedzą na pytanie dotyczące miasta z książki: Co łączy Edynburg z Krakowem? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 3 książki Carole Johnstone „Lustrzana Kraina”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 3 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 11 października 2022 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie dotyczące miasta z książki: Co łączy Edynburg z Krakowem?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 3 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod recenzją książki na stronie LADY’S CLUB.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

Rozwiązanie konkursu

Pytanie: Co łączy Edynburg z Krakowem? Odpowiedź: Edynburg z Krakowem łączy umowa partnerska o współpracy, podpisana 3 kwietnia 1995 roku. Po jej upływie, 21 października 2014 roku w Krakowie podpisano umowę o kontynuacji współpracy, a 21 września 2019 roku w Edynburgu umowa została przedłużona na kolejne 5 lat. W ramach współpracy pomiędzy miastami, której główne obszary stanowią kultura i ochrona zabytków, pomoc społeczna i zarządzanie miejskie, udało się zrealizować wiele wartościowych przedsięwzięć. Szczegóły na stronie https://www.krakow.pl/otwarty_na_swiat/2531,hist,18,0,otwarty_na_swiat.html. Książki otrzymują: 1) Anna Baran, Jaworzno; 2) Marlena Zelek, Żarki; 3) Magdalena Kłosek, Sopot.

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress