Z NATURY JESTEŚMY DOBRZY, ALE NIE POTRAFIMY ZE SOBĄ ŻYĆ W ZGODZIE. Recenzja

Burzliwe relacje bolą. Większość z nas buduje poczucie własnej wartości przynajmniej w części na podstawie relacji z innymi ludźmi – napisał David D. Burns we wstępie do swojej książki pt. „Radość życia razem”. Nie ma nic przyjemnego w kłótni lub walce z osobą, na której nam zależy. Nawet spór z kimś, na kim nam nie zależy, może pozbawić człowieka energii i radości. Droga do bliskości niemal zawsze jest bolesna. Wszyscy pragniemy przyjaznych, satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, często jednak okazują się one zupełnie inne – wrogie, zgorzkniałe i pozbawione zaufania. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie potrafimy ze sobą żyć?

David D. Burns, „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje”. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 304, oprawa miękka ze skrzydełkami. Tłumaczenie Robert Filipowski. Premiera 27 lutego 2024.

Choć eksperci mają różne teorie na temat przyczyn problemów w relacjach międzyludzkich, wszyscy chyba zgadzają się co do jednego: istoty ludzkie są z natury dobre. Wszyscy pragniemy intymności i głęboko, instynktownie dążymy do pełnych miłości, satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Dlaczego więc tak bardzo walczymy ze sobą? Czy dlatego, że brakuje nam umiejętności zawierania pełnych miłości relacji? W to wierzą niemal wszyscy – chcemy być blisko, ale po prostu nie wiemy jak. Nie chodzi więc o to, że chcemy walczyć i ranić się nawzajem, ale że nie potrafimy inaczej – konkluduje autor poradnika. A co, jeśli eksperci się mylą? Co, jeśli nie jesteśmy po prostu z natury dobrzy, a kierują nami także negatywne, destrukcyjne motywy? I co, jeśli te negatywne motywy są również fundamentalne dla naszej natury? Jeśli to prawda, wówczas nasze problemy w relacjach mogłyby w mniejszym stopniu wynikać z faktu, że nie wiemy, jak kochać, a bardziej z faktu, że tego nie chcemy. Może czasami wybieramy konflikt i wrogość, bo są dla nas bardziej pociągające i pożądane niż zbliżenie się do osoby, z którą nam nie jest po drodze. W rozdziale poświęconym ciemnej stronie ludzkiej natury autor rozważa również, czy to naprawdę możliwe, że bardziej pociągają nas konflikt i wrogość?

Wszyscy mamy kogoś, z kim nie możemy się dogadać – przyjaciółkę, która ciągle narzeka, nieustannie krytykującego nas szefa, wrednego sąsiada, nastoletnie dziecko, które dąsa się i trzaska drzwiami, a może kochającego, ale irytującego partnera. David D. Burns, wybitny psychiatra i autor bestsellerowego poradnika „Radość życia razem”, wyjaśnia, dlaczego mamy czasem tak duży problem, żeby się dogadać, i oferuje proste, lecz skuteczne techniki, które pomogą naprawić relacje z innymi. Z tej książki można się dowiedzieć między innymi, jak przestać wytykać palcami innych i zacząć patrzeć na siebie, jak ustalić, w czym tkwi problem w relacjach z konkretną osobą, jak szybko rozwiązywać konfliktowe sytuacje z innymi ludźmi oraz jak cieszyć się zdrową, pełną wzajemnego szacunku relacją. Nie zaczynaj naprawy stosunków z innymi od stawiania oporu: „Dlaczego zawsze to ja powinienem wykonywać całą pracę?”.

O autorze: DAVID D. BURNS (na zdjęciu powyżej) urodził się 19 września 1942. To amerykański psychiatra i emerytowany adiunkt na Wydziale Psychiatrii i Nauk Behawioralnych Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanforda. Ukończył z wyróżnieniem Amherst College, stopień doktora nauk medycznych uzyskał w Szkole Medycznej na Uniwersytecie Stanforda, a staż odbył na Uniwersytecie Pensylwanii. Pełnił obowiązki kierownika kliniki psychiatrii w Presybterian Medical Centre oraz pracował jako profesor w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda. Obecnie jest emerytowanym profesorem psychiatrii i nauk behawioralnych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda, gdzie bierze aktywny udział w badaniach i pracy dydaktycznej. Dr Burns uzyskał certyfikat National Board of Psychiatry and Neurology. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym nagrody AE Bennett Award za badania nad chemią mózgu. Trzykrotnie otrzymał prestiżowy tytuł Wykładowcy Roku od absolwentów Uniwersytetu Stanforda. Jest również autorem wielu książek poświęconych problemom z nastrojem i relacjami, z których najpopularniejsza jest „Radość życia”, uznawana za jeden z najlepszych na świecie podręczników dla osób cierpiących na depresję. W samych Stanach Zjednoczonych książka sprzedała się w ponad 4 milionach egzemplarzy. W wywiadzie ze stycznia 2021 roku dr Burns przypisał swoją popularność w USA i znaczną część swojego sukcesu występowi w 1988 roku w programie „The Phil Donahue Show”, na który został zaproszony przez producentkę po tym, jak pomógł jej nastoletniemu synowi w walce z depresją. Więcej o profesorze na jego oficjalnej stronie https://feelinggood.com/.

Prof. n. med. Bogdan de Barbaro, konsultant naukowy publikacji: Czym „Radość życia razem” wyróżnia się na tle innych poradników, których tak wiele ostatnio ukazało się na półkach księgarskich? David Burns zwraca się wprost do czytelnika, nie stroniąc od podpowiedzi i rad. Ale przede wszystkim zaprasza do dialogu i wciąga do czytania aktywnego i wykonywania konkretnych ćwiczeń, które rozwijają umiejętność dojrzałej komunikacji. Autor pokazuje, że radość życia razem zbudowana jest na nieobwinianiu i szanowaniu drugiej osoby, dostrzeganiu własnego wpływu na relację oraz sięganiu po wspólne zasoby. A przy okazji uczy wrażliwości międzyosobowej i podpowiada, jak „rozbrajać” konflikty.

Zacznij cieszyć się pełnymi miłości i zrozumienia relacjami z ludźmi, na których ci zależy!

David D. Burns, „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje” (tytuł oryg. „Feeling Good Together”). Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2024. Stron 304, oprawa miękka ze skrzydełkami. Tłumaczenie Robert Filipowski. Premiera 27 lutego 2024. Książkę można zamówić z rabatem w księgarni internetowej na stronie https://sklep.zysk.com.pl/radosc-zycia-razem-jak-naprawic-burzliwe-relacje.html. Dzięki życzliwości Wydawcy mamy dla Was 2 egzemplarze tego poradnika. Poniżej nasz konkurs czytelniczy.

KONKURS CZYTELNICZY

Dzięki uprzejmości Zysk i S-ka Wydawnictwa (www.zysk.com.pl) ogłaszamy dla Czytelników portalu LADY’S CLUB konkurs, w którym można zdobyć 2 egzemplarze książki Davida D. Burnsa „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje”. Otrzymają je ci z Państwa, którzy jako pierwsi odpowiedzą na pytanie: Jakie są trzy podstawowe składniki dobrej komunikacji międzyludzkiej? Odpowiedzi wysyłajcie na adres: redakcja@ladysclub-magazyn.pl.

REGULAMIN

1. Nagrodę w konkursie stanowią 2 egzemplarze książki Davida D. Burnsa „Radość życia razem. Jak naprawić burzliwe relacje”, ufundowane przez Zysk i S-ka Wydawnictwo.

2. Rozdanie przewiduje 2 zwycięzców – każdy z nich otrzyma po jednym egzemplarzu książki.

3. Rozdanie trwa od 17 marca 2024 roku do wyczerpania nagród.

4. Do rozdania można zgłosić się tylko raz.

5. Zadanie polega na nadesłaniu odpowiedzi na pytanie: Jakie są trzy podstawowe składniki dobrej komunikacji międzyludzkiej?

6. Spośród nadesłanych odpowiedzi redakcja wyłoni 2 zwycięzców.

7. Wyniki zostaną ogłoszone pod informacją o książce na portalu LADY’S CLUB w sekwencji PAN BOOK.

8. Zwycięzcy mają 3 dni na przesłanie na adres redakcja@ladysclub-magazyn.pl swoich danych do wysyłki nagrody drogą pocztową; w przypadku braku takiej informacji w wyznaczonym czasie zostanie wybrana kolejna osoba.

ROZWIĄZANIE KONKURSU. Pytanie: Jakie są trzy podstawowe składniki dobrej komunikacji międzyludzkiej? Odpowiedź: Dobra komunikacja składa się z trzech składników: umiejętnego słuchania (empatii), efektywnej ekspresji (asertywności) i szacunku (respektu). Zła komunikacja to oczywiście przeciwieństwa empatii, asertywności i respektu, czyli: nie słuchasz, nie przekazujesz swoich uczuć, nie okazujesz troski i szacunku. Empatia oznacza, że słuchasz i starasz się widzieć świat oczami drugiej osoby. Asertywność polega na otwartym wyrażaniu swoich odczuć emocjonalnych. Taktownie mówisz, że coś ci nie odpowiada, że jesteś smutna/smutny albo że czujesz się niezręcznie. W złej komunikacji wyżywasz się na drugiej osobie albo obrzucasz ją wyzwiskami. Respekt, trzeci składnik dobrej komunikacji, to traktowanie interlokutora (rozmówcy) uprzejmie, z troską, nawet jeżeli czujesz się przez niego/przez nią zdenerwowany czy sfrustrowany. Czyli rozmawiamy w duchu przyjaźni, a nie źle pojętej rywalizacji. Bez protekcjonalności i z trudem skrywanej wrogości. Rozmówca nie powinien być przeciwnikiem, którego chcemy pokonać albo upokorzyć. Książki otrzymują: 1) Dorota Mazur, Świdnica; 2) Janina Golec, Gorzów Wielkopolski. GRATULUJEMY! (wpis z 22 marca 2024)

Napisano w Pan Book

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress