FESTIWAL KOMPETENCJI PRZYSZŁOŚCI

Na zdjęciu od lewej: Katarzyna Gierczak-Grupińska, Sylwia Mokrysz, Eleni Tzoka-Stecka.

Automatyzacja, big data, nowe technologie – trendy rewolucjonizujące biznes. Jakie kompetencje są potrzebne, żeby sprostać nowym wyzwaniom? Fundacja Firmy Rodzinne we współpracy z firmą doradczą EY i Bankiem Pekao SA zorganizowała cykl pionierskich warsztatów w całej Polsce pod hasłem Festiwal Kompetencji Przyszłości. Po Warszawie, Gdańsku i Krynicy – przyszła kolej na Śląsk.

Warsztaty dla kilkudziesięciu biznesmenów z województwa śląskiego odbyły się w czwartek 28 września w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej przy ulicy Opolskiej w Katowicach. Gospodarzami, prócz kierownictwa RIG, byli KATARZYNA GIERCZAK-GRUPIŃSKA, prezes Fundacji Firmy Rodzinne, i SYLWIA MOKRYSZ, prokurent Mokate SA.

W czasie katowickiego Festiwalu Kompetencji Przyszłości ze szczególną uwagą wysłuchano opinii Sylwii Mokrysz z rodzinnej firmy Mokate w Ustroniu, istniejącej od czterech pokoleń. Pani Sylwia poinformowała zebranych, że obecnie Mokate ma w portfolio ponad 1200 asortymentów, dostarczając kawy, herbaty, ciastka i inne produkty spożywcze na 60 rynków świata, zatrudniając przy tym około1500 pracowników w Polsce, Czechach i na innych rynkach ościennych, korzystając przy tym, co ważne, z fachowców lokalnego rynku pracy. W zeszłym roku firma Mokate świętowała 25-lecie, w związku z czym jej właściciele zmienili logo, dodając do nazwy Mokate określenie „A Family Business”, podkreślające znaczenie rodzinności, tradycji i budujące zaufanie do marki. Decyzja była trafna. Odbiór tej zmiany na świecie okazał się niezwykle pozytywny.

Te unikalne warsztaty, pełne ciekawych informacji i prowadzone w twórczej atmosferze, inspirowane były badaniem kompetencji przyszłości, przeprowadzonym przez Institute for the Future. Do udziału zgłosili się przedsiębiorcy, którzy wiedzą, że przyszłość w gospodarce zaczyna się dzisiaj i że już teraz trzeba szukać wiedzy, żeby wdrażać ją w swoich firmach. Seminarium składało się z czterech bloków, poświęconych strategii i zarządzaniu, cyberbezpieczeństwu, empatii w biznesie i nowym mediom. Podstawą do dyskusji i wymiany doświadczeń z ekspertami był raport „Kompetencje przyszłości w firmach rodzinnych 2017”. Jego autorzy zbadali, jak firmy rodzinne oceniają poziom swojej wiedzy w dwóch obszarach – kompetencji przyszłości, a także kompetencji zarządczych. W badaniu wzięło udział ponad 200 właścicieli firm rodzinnych (na 633 współpracujące z Fundacją). Uczestnicy warsztatów poszukiwali odpowiedzi na pytania, jakie kompetencje są niezbędne, żeby w przyszłości – tej bliższej i dalszej – uzyskać przewagę rynkową? Jakimi cechami powinni odznaczać się liderzy firm rodzinnych? Bez jakich kompetencji zarządczych nie sposób rywalizować z dynamicznymi przedsiębiorcami, zmieniającymi rynek? Wyjaśnienia ekspertów i gospodarzy seminarium na pewno okazały się przydatne.

Kolejne, zamykające ten cykl warsztaty dla firm rodzinnych odbędą się 19 października w Poznaniu.

STANISŁAW BUBIN, ZDJĘCIA © MAGAZYN LADY’S CLUB

Napisano w Aktualności

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress