FUZJA MODY I SZTUKI NA ŚWIATOWYM POZIOMIE

Tekst EWA KOZAK, MICHAŁ JEDYNAK Zdjęcia LUCJUSZ CYKARSKI BCK, ROMAN HRYCIÓW, MICHAŁ OBRYCKI, MARCIN KRUK, URZĄD MIEJSKI BIELSKO-BIAŁA

Pierwszy UrBBan Fusion Art & Fashion Festival w Bielsku-Białej pomyślnie i udanie zakończony! Organizatorzy planują już kolejną edycję. – Nie widziałam nigdy wcześniej tak pięknego spektaklu modow.ego – stwierdziła po gali zamykającej festiwal MARIA CRISTINA RIGANO z International Couture, znawczyni mody, wykładowczyni uniwersytecka i organizatorka pokazów w Rzymie, Paryżu i Pekinie. – Był to znakomicie zorganizowany i przemyślany festiwal. Dyrekcja artystyczna i reżyseria spektakli stały na najwyższym poziomie. W spektaklach modowych niezwykłe połączenie sztuk wizualnych, fotografii, filmu, muzyki, śpiewu, tańca, rysunku i mody, w jedną, harmonijną całość, dało efekty warte tego, by je pokazywać na świecie!

UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival przeszedł do historii, ale echa odbywającego się w pierwszych dniach grudnia 2021 roku festiwalu są niezwykle pozytywne i przekroczyły już granice Polski. Wydarzenie połączyło w jednej przestrzeni różne pokolenia i dziedziny sztuki, pokazując kreatywny potencjał lokalnych twórców i przybyłych spoza regionu. Zagraniczni goście wyjechali zachwyceni miastem i kreatywną energią, jaka wytworzyła się i była obecna zarówno wśród artystów, jak i uczestników festiwalu. Dało się to odczuć także w festiwalowym Papuga Park Hotel SPA & Wellness Marrakesz, gdzie odbywały się spotkania i zamknięte dyskusje międzynarodowych gości wydarzenia.

Trzydniowy UrBBan Fusion. Art & Fashion Festival pod dyrekcją artystyczną projektantki Natashy Pavluchenko spełnił swoje zadanie. Festiwal zorganizowany przez Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej promował nie tylko miasto, ale przede wszystkim młodych i uzdolnionych ludzi. Pierwsza edycja zakończyła się wielkim sukcesem!

Konkurs na najlepszy projekt minikolekcji, ogłoszony kilka tygodni wcześniej, skierowany do młodych ludzi, wyłonił ex aequo dwoje zdobywców pierwszego miejsca i nagrody prezydenta Bielska-Białej. Autorami zwycięskich projektów i odbiorcami dwóch nagród o wartości 5.000 złotych każda zostali Aleksandra Byrska i Eliott Kubiak z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W jury konkursu zasiedli Rafał Stanowski (przewodniczący, Maria Cristina Rigano, Wojtek Haratyk, Adam Ruśniak, Jagoda Piątek-Włodarczyk, Sebastiano Giorgi i Natasha Pavluchenko.

Obecna na festiwalu młodzież mogła nie tylko zobaczyć prace uznanych artystów, ale także dowiedzieć się o blaskach i cieniach zawodu projektanta, różnorodnych aspektach i elementach tej pracy, niezbędnych do odnalezienia się w niej i odniesienia sukcesu w branży. Służyły temu wykłady rangi masterclass znawców i praktyków mody z Polski i Włoch, które z założenia wykraczały poza modę i sztukę krawiecką, a były pomocą w rozeznaniu i określeniu własnego potencjału i możliwości. Podczas masterclass Maria Cristina Rigano, Manuel Perrotta z IFN, Rafał Stanowski z SAPU, dr Paulina Żmijowska i Natasha Pavluchenko dzielili się swoimi doświadczeniami, metodologią pracy i odpowiadali na pytania młodzieży.

Trzydniowe wydarzenie zakończyło się galą finałową w Bielskim Centrum Kultury, gdzie po ceremonii wręczenia nagród młodym projektantom pokazany został spektakl performatywny w reżyserii Jacka Bończyka z prezentacją dwóch autorskich kolekcji Natashy Pavluchenko: Biała/Everlasting i Maria D’Anglona oraz pokazami kolekcji pochodzących z Bielska-Białej projektantów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Swoje kreacje przedstawili Anna Szczygieł, Aneta Łącka, Angelika Ożdżyńska, Oliwia Jankowska, Mateusz Gurgul, Anna Nowak-Curyło, Anna Drabczyńska i Ewelina Sobolak / marka Tundra. W pokazach piątkowych zaprezentowane zostały także kolekcje Nargiza Salwy i Łukasza Kubińskiego. W spektaklu wzięły udział aktorka Marta Gzowska-Sawicka i wokalistka Luna oraz grupa taneczna pod kierownictwem choreograficznym Mateusza Wojtasińskiego. Choreografię fashion performance ułożyła Justyna Kaczmarska-Orawiec. Stylizacjami fryzur do modowego show zajął się team mistrza fryzjerstwa Macieja Maniewskiego. Galę finałową, tak jak i inne wydarzenia festiwalu, z elegancją i stylem poprowadził Conrado Moreno.

Moda była także obecna w koncercie performatywnym aktorki Anny Guzik Bez/senna, pokazanym podczas gali otwarcia festiwalu w Teatrze Polskim. Zaprezentowana wtedy po raz pierwszy w Polsce kolekcja Biała/Everlasting Natashy Pavluchenko dedykowana została miastu Bielsku-Białej, a inspiracją dla niej były dekoracje najstarszego murowanego bielskiego kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. W spektaklu wzięła udział Jadwiga Grygierczyk, aktorka Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, legenda sceny, której gra aktorska wpisała się znakomicie w artystyczny performance i dostarczyła widzom niezwykłych wzruszeń, co podkreślali także zagraniczni goście wydarzenia.

Obecny w Bielsku-Białej Manuel Perrotta, prezydent International Fashion Network, mającej siedziby w Dubaju i Amsterdamie, określił festiwal jako tęczę pełną kolorów w świecie pełnym chmur. Uznał, że festiwal był jednym z najlepiej zorganizowanych wydarzeń modowych na świecie. Ekipa International Fashion Network podczas wszystkich dni festiwalowych realizowała reportaż, który pojawi się na platformach streamingowych IFN. Manuel Perrotta, producent wydarzeń modowych i ekspert w tej branży, w swoich komentarzach zamieszczonych w mediach społecznościowych, oznaczonych hasztagiem #bielskobiala, zauważył też, że moda i sztuka połączyły polityków różnych opcji. Swoje przesłanie do organizatorów i gości festiwalu skierował między innymi Aldo Amati, ambasador Włoch w Polsce, podkreślając, że moda to gałąź gospodarki, która w Polsce ma dobre perspektywy. Podziękował projektantce Natashy Pavluchenko za stworzenie kolekcji poświęconej włoskiemu miastu Tursi. Umiejscowiona tam bazylika Najświętszej Marii Panny Królowej Anglony stała się dla niej inspiracją do powstania kolekcji pochodzącej z nowej linii kreatywnej. Z południa Włoch, z regionu Bazylikata, przybył na festiwal Salvatore Cosma, burmistrz Tursi, który podkreślił swoją dwuletnią już znajomość z władzami miasta i zadeklarował dalszy rozwój kontaktów między Bielskiem-Białą a Tursi.

W czasie festiwalu otwarta została wystawa Biała z kadrami Romana Hryciowa, artysty fotografika tworzącego już niemal pół wieku, i Michała Obryckiego, będącego na początku swojej drogi twórczej. Obaj w ciekawy, odkrywczy sposób fotografowali kolekcję Biała/Everlasting Natashy Pavluchenko. Po wernisażu tej wystawy w Metrum Jazz Club – dwie odsłony, dwa spojrzenia, dwie różne wizje artystyczne pod opieką kuratorską Iwony Purzyckiej można było oglądać przez cały czas trwania festiwalu w foyer Bielskiego Centrum Kultury. Festiwalowi towarzyszyły także projekcje filmowe w bielskim kinie Helios, gdzie organizatorzy pokazali wystawę rysunku modowego Eweliny Kozak i Natashy Pavluchenko.

Juror konkursu, Sebastiano Giorgi, redaktor naczelny dwujęzycznego włosko-polskiego magazynu Gazzetta Italia, stwierdził: Festiwal UrBBan Fusion natychmiast zaistniał w przestrzeni i już od pierwszej edycji widać, że będzie to wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz wydarzeń miasta. Dla mnie osobiście ten miks pokazów mody, sztuki, masterclass i performance’ów najwyższej jakości, to wspaniałe doświadczenie. Pozytywnie zaskoczyła mnie duża otwartość i poziom, zarówno organizatorów, jak i publiczności. Widzę, że dla miasta Bielska-Białej i samego wydarzenia rysuje się wspaniała przyszłość.

Podsumowując wydarzenie, Natasha Pavluchenko, dyrektor artystyczna, powiedziała: Organizacja tego festiwalu to ze strony miasta inwestycja w rozwój młodego pokolenia, a zarazem w kulturę i sztukę, co jest niezwykle cenne, zwłaszcza w czasach, w jakich obecnie żyjemy. Dla uczestniczących w nim artystów był jak ożywczy powiew, a dla wielu z nich oznaczał także powrót do pracy w trudnym okresie, w którym nadal się znajdujemy. Dziękuję artystom, organizatorom, partnerom i mediom za włożoną pracę i wsparcie, a widzom za bardzo pozytywne opinie o festiwalu, które idą dalej w świat. Myślę, że otworzyła się przed nami droga do kolejnej edycji UrBBan Fusion w 2022 roku.

Festiwal znakomicie wpisał się w obchody 70-lecia połączenia Bielska i Białej. Na wybiegach mieliśmy okazję podziwiać modelki i modeli między innymi z Agencji Mody Prestige Edyty Dwornik i Agencji Grabowska Models Lucyny Grabowskiej-Góreckiej. Więcej zdjęć i dodatkowych informacji można znaleźć na stronie www.urbbanfusion.com.

Skróty pochodzą od redakcji.


Skróty pochodzą od redakcji.

Napisano w Aktualności

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress