JAZZ W OBIEKTYWIE MACIEJA KANIKA

Arturo Sandoval

Prezentujemy nową kolekcję fotoreportażu kulturalnego autorstwa MACIEJA KANIKA, absolwenta Politechniki Opolskiej, zawodowo zajmującego się zarządzaniem sprzedażą. Na początek z Bielskiej Zadymki Jazzowej, która w ankiecie Jazz Top miesięcznika Jazz Forum kilkakrotnie została uznana za najlepszy polski festiwal jazzowy. Autor z wielką pasją do muzyki rejestruje wszystko, co z nią związane – od prób, przygotowań, po samo przeżycie artystyczne. Na każdym koncercie wykonuje wiele ciekawych zdjęć i do każdego podchodzi bardzo osobiście. Fotografia najtrafniej przekazuje jego energię i głód życia. Wraz z Maciejem odwiedzimy jeszcze wiele koncertów i imprez kulturalnych w naszym regionie.

1 Christian Scott

Christian Scott – muzyk młodego pokolenia z ogromnym warsztatem, grał na Zadymce z ikonami jazzu – Miles Electric Band. Można brzmieniem porównywać go z samym Milesem Davisem, można więc napisać nawet „Miles Davis zmartwychwstał”, „powiew świeżości osadzony w bogatej tradycji”, „wspomnienie Milesa Davisa”, „godny następca Milesa Davisa”, „wszystko co w jazzowej trąbce najpiękniejsze”. Do wyboru.

2 Wayne Shorter 1 2 Wayne Shorter 2

Wayne Shorter – ikona, brak słów. Moja wizyta na próbie była jak obcowanie z Bogiem Jazzu, mistyczne przeżycie dla każdego fana tego gatunku; szczególnie widoczne w oczach dziennikarzy, którzy prowadzili z nim wywiad. Wayne Shorter to jeden z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych.

3 Red Baraat 1 3 Red Baraat 2

 

Red Baraat – jak dla mnie kosmiczne zjawisko, taki „konieczny, piątkowy, muzyczny przerywnik w całej tej jazzowej zadymie”. Red Baraat to indyjsko-amerykański band grający dhol’n’brass, połączenie indyjskich rytmów, jazzu, go-go, brass funku i hip-hopu.

4 Esperanza Spalding i Wayne Shorter

Esperanza Spalding – piękna, drobna, zjawiskowa, zakochana w instrumentach basowych, młoda laureatka Grammy. Dodała niesamowitego uroku i tak już pięknej katowickiej sali NOSPR. Była dopełnieniem muzycznego wieczoru, taką wisienką na jazowym torcie. Stworzyła piękną atmosferę dzięki niesamowitym umiejętnością wokalnym. Jest osobą, która bez problemu sprzedaje swoją wrażliwość słuchaczom, poraża pięknem i nastraja pozytywnie do życia.

Arturo Sandoval Mino Cinelu Omar Rodriguez Calvo Soweto Kinch

Fot. © MACIEJ KANIK

Napisano w Aktualności
Archiwum

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress