WIOSENNY PLENER KLIMCZOK 2015

2

Co roku, od sześciu lat, w Beskidzie Śląskim u stóp Klimczoka odbywają się wiosenne spotkania artystów. Niebywałe, nietypowe, niejednorodne. Klimatyczne – w sensie klimatu stwarzanego przez gospodynię plenerów, Joannę Rynkiewicz, dyrektor Hotelu Klimczok i mecenasa sztuki zarazem.

W wywiadzie dla magazynu Lady’s Club (nr 29/2014) Joanna Rynkiewicz powiedziała: Przez przypadek, a teraz już świadomie kontynuuję kontakty ze światem sztuki. Organizuję w hotelu plenery malarskie, w związku z czym mam przyjemność poznawania artystów z górnej półki polskiego malarstwa. Wprawdzie ukończyłam szkołę muzyczną w klasie fortepianu, ale to był jedyny mój kontakt ze światem artystycznym. Miałam kompleks. Teraz, po latach obcowania z malarzami i malarstwem, po obserwacjach, rozmowach o sztuce, dokształcaniu się, mogę odważnie powiedzieć, jaki obraz podoba mi się lub nie, w dodatku jeszcze to uzasadnić. (…) Obserwując twórców, rozmawiając z nimi o obrazach, zaczęłam doceniać ich profesjonalizm. Uważam, że w życiu tak powinno być: to, co robisz, rób najlepiej jak potrafisz. I taką mam zasadę – jeśli się na czymś nie znam i nie potrafię tego robić dobrze, to się za to nie biorę. (…) Zaczęłam otaczać się obrazami w hotelu, one mi towarzyszą na co dzień, cieszą mnie, mają coraz większy wpływ na mój nastrój.

Wiosenne plenery w Szczyrku noszą imię wybitnego artysty Jerzego Dudy-Gracza, który twierdził, że maluje wyłącznie w Polsce, bo jest człowiekiem chorym na Polskę. Komisarzem plenerów jest Renata Bonczar, malarka i przyjaciółka profesora Dudy-Gracza, który przed laty osobiście wskazał to miejsce do dialogu artystycznego swoim następcom. Inna artystka, uczestniczka tegorocznego pleneru, Alina Sibera, powiedziała, że szczyrkowskie spotkania malarzy, grafików, rzeźbiarzy mają niepowtarzalną poezję, emocjonalną barwę, swój towarzyski i twórczy koloryt, pewien zaskakujący i nie do przewidzenia ferment. Plenery nie mają żadnej z góry ustalonej formuły ani nie są podporządkowane żadnej stylistyce. Zgodnie z duchem nadanym przez patrona, wierne są tylko tradycji otwartości i akceptacji różnorodnych postaw twórczych. Efekty tego dialogu można podziwiać właśnie teraz w gościnnych wnętrzach Hotelu Klimczok lub na stronach starannie wydanego katalogu.

Warto dodać, że każdorazowo wernisaż pleneru to także święto dobrej kuchni, o co dba szef kuchni Hotelu Klimczok, Tomasz Żmuda.

  • WERNISAŻ VI WIOSENNEGO PLENERU MALARSKIEGO im. JERZEGO DUDY-GRACZA W HOTELU KLIMCZOK W SZCZYRKU
  • 21 marca 2015
  • Dyrektor Hotelu Klimczok Joanna Rynkiewicz
  • Komisarz Renata Bonczar
  • Artyści tegorocznego pleneru: Andrzej Borowski, Karol Bąk, Renata Bonczar, Jan Bonawentura-Ostrowski, Maria Dziopak, Stanisław Chomiczewski, Anna Jagodowa, Przemysław Lasak, Jacek Lipowczan, Jacek Maślankiewicz, Agnieszka Opala, Alina Sibera, Krzysztof Pasztuła, Joanna Sierko-Filipowska, Józef Stolorz, Janusz Trzebiatowski, Leszek Żegalski

ZDJĘCIA © LADY’S CLUB

 

Napisano w Aktualności

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress